Meble do kuchni – materiał

Funkcjonalna kuchnia
4 października, 2015
IMG_1383_1280x853
Dębowe
24 maja, 2017
Show all

Meble do kuchni – materiał

Drewno w kuchni

Drewno to bardzo trwały materiał. Do najlepszych należą twarde liściaste gatunki takie jak dąb czy buk, jednak do produkcji mebli drewnianych używa się także drewna sosnowego, brzozowego, olchowego. Wykorzystując naturalne drewno np. dębowe, do jego zabezpieczenia stosuje się lakierowanie lub woskowanie, jednak ze względu na wysoką cenę tego gatunku, można wykorzystać technikę bejcowania drewna np. sosnowego w taki sposób aby imitowało drewno dębowe.Można także pokryć tańsze drewno fornirem szlachetniejszego gatunku.  Każde jednak drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może pękać i się wypaczać. Zabezpieczenie jego powierzchni spowalnia ten proces, ale go nie eliminuje.

Wykończenie mebli drewnianych

Płyty drewnopochodne pokrywa się fornirem, tworzywami sztucznymi (laminat, folia PVC) albo lakierem. Najbardziej naturalnie wygląda fornir – zachowuje typową dla drewna niejednolitość faktury, przebarwienia i sęki.

Laminat to tworzywo nie dające się kształtować pod wpływem temperatury. Pokrywa się nim zatem tylko powierzchnie gładkie. Jest łatwy w utrzymaniu, dość trwały, a jego kolor i wzór nawet pod wpływem słońca nie ulega zmianie.

Folią PCV fronty powleka się na ciepło – nakłada się ją na front i krawędzie, więc nie ma obawy, że odklei się pod wpływem wody. Taka płyta jest łatwa do czyszczenia, odporna na zarysowania i uszkodzenia.

Bardziej podatny na uszkodzenia jest lakier. Jego skuteczność zależy od liczby warstw – im ich więcej, tym lepiej. Pokryte nimi meble mogą mieć powierzchnię matową, półmatową, z połyskiem lub pół połyskiem. Do drewna stosuje się lakiery transparentne, uwydatniające kolor i usłojenie.

 

Z czego tworzone są zabudowy kuchenne?

Najlepszego materiału używa się do frontów mebli kuchennych, ponieważ to one nadają estetyczny wygląd i styl naszej kuchni, ponadto ich jakość stanowić będzie o ich trwałości. Do wyrobu frontów stosuje się lite drewno, płyty drewnopochodne lub szkło. Do stworzenia widocznych elementów szafek kuchennych  (jak ścianki boczne, półki wewnątrz szafek czy otwarte półki) foliowanej płyty MDF albo fornirowanej płyty wiórowej. 

 

Komentarze są wyłączone.